تهران، جردن، گروه مشاوره آموزشی EduCounselors

سؤالات متداول

سؤالات متداول شرکت در دوره های کوتاه مدت آموزشی

۱- برای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت چه مراحلی را باید طی کرد؟

اولین قدم، انتخاب دوره آموزشی مورد نظر است. متقاضیان یا خودشان دوره آموزشی دلخواه خود را از میان انواع دوره های قابل برگزاری توسط مؤسسه انتخاب می نمایند و یا دوره مربوطه را با اخذ مشاوره از کارشناسان مجرب و خبره مؤسسه نهایی و انتخاب می کنند. در هر دو صورت و پس از انتخاب دوره، لازم است تا متقاضی نسبت به انجام ثبت نام اولیه و انعقاد قرارداد با مؤسسه برای شرکت در دوره آموزشی انتخابی خود اقدام نماید. پس از انجام ثبت نام اولیه و انعقاد قرارداد، متقاضی باید کلیه مدارک مورد نیاز اخذ روادید را مطابق با فهرستی که از سوی مؤسسه در اختیارش قرار خواهد گرفت، به طور دقیق و کامل تهیه نموده و به مؤسسه تحویل دهد. در این زمان، شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار مؤسسه نسبت به اخذ روادید متقاضی اقدام خواهد نمود و متعاقباً در صورت اخذ موفق روادید، مؤسسه از متقاضی برای تکمیل ثبت نام دعوت بعمل می آورد. پس از تکمیل ثبت نام نیز مابقی مراحل مورد نیاز برای سفر متقاضی و شرکت نمودن او در دوره آموزشی دلخواهش توسط مؤسسه و شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار به انجام می رسد و همچنین در روز قبل از سفر نیز یک جلسه توجیهی در محل مؤسسه برای متقاضی برگزار خواهد شد تا از کلیه نکات ضروری در طول سفرش مطلع شود.

۲- هزینه شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت به طور متوسط چقدر است؟

به طور کلی، شهریه دانشگاه، کالج یا آکادمی مقصد، بلیط پرواز، اقامت هتل و سایر خدماتی که باید توسط مؤسسه و شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار برای هر کدام از انواع دوره های آموزشی کوتاه مدت تأمین گردند، بسته به نوع دوره آموزشی مزبور و نیز کشور و شهری که دوره آموزشی مربوطه در آن برگزار می گردد، دارای هزینه های متغیری می باشند. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های شرکت در دوره های آموزشی مختلف، با شماره تلفن ۲۲۰۲۰۰۴۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

۳- آیا در زمان درخواست روادید لازم است تا وجود پشتوانه مالی متقاضی اثبات شود؟

متقاضیان دریافت روادید کانادا یا فرانسه، باید ثابت کنند که دارای پشتوانه مالی و به اصطلاح تمکن مالی کافی می باشند که به این منظور لازم است تا متقاضی بتواند در زمان درخواست روادید اثبات کند که طی ۴ ماه گذشته به طور متوسط حداقل دارای ۱۰۰ میلیون تومان برای فرانسه و ۱۵۰ میلیون تومان برای کانادا در حساب بانکی خود بوده است. اما برای دریافت روادید امارات متحده عربی، نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی متقاضی نیست.

۴- آیا برای گذرانیدن دوره های آموزشی کوتاه مدت، به اخذ مجوز تحصیل در کشور مقصد نیاز است؟

در کشور کانادا، مجوز تحصیل برای گذرانیدن دوره های آموزشی با طول مدت بیش از ۶ ماه نیاز است و لذا دوره های آموزشی کوتاه مدت به اخذ مجوز تحصیل نیازی نداشته و متقاضی می تواند با داشتن یک روادید یا همان ویزای اقامت موقت (TRV) که از نوع ویزیتوری (توریستی) می باشد، دوره آموزشی مورد نظر خود را بگذراند. به همین ترتیب، برای دوره های آموزشی کوتاه مدت در فرانسه و امارات متحده عربی نیز داشتن همان ویزای ویزیتوری (توریستی) کفایت می کند.

۵- آیا امکان دریافت بورسیه و اسکالرشیپ در رابطه با دوره های آموزشی کوتاه مدت وجود دارد؟

خیر، برای گذرانیدن دوره های آموزشی کوتاه مدت، امکان دریافت هیچ گونه بورسیه یا اسکالرشیپ وجود ندارد.

۶- آیا برای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه ضروری است؟

خیر. شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت به داشتن مدرک و نمره رسمی زبان انگلیسی یا فرانسه نیازی ندارد و از سوی دیگر، امکان استفاده از خدمات مترجم همزمان در حین جلسات آموزشی برای آن دسته از متقاضیانی که به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلطی ندارند نیز وجود خواهد داشت.

۷- آیا برای اخذ روادید از کشور مقصد به انجام آزمون بایومتریک نیاز است؟

برای اخذ روادید کشور امارات متحده عربی، انجام آزمون بایومتریک که شامل ارائه اثر انگشت و برداشت عکس پرسنلی بوده، ضروری نیست. اما برای اخذ روادید کشور فرانسه، این آزمون باید در مرکز VFS Global واقع در هروی سنتر از شهر تهران و همچنین به منظور اخذ ویزای کانادا نیز باید در مرکز VFS Global واقع در شهر آنکارا یا استانبول از کشور ترکیه و یا در سایر کشورهای همجوار انجام شود. لازم به ذکر است که کلیه هزینه های مرتبط با عزیمت به مراکز مربوطه بر عهده متقاضی است؛ اما هزینه اپلیکیشن فی درخواست اخذ روادید و آزمون بایومتریک در داخل پکیج دیده شده است.

۸- مدت زمان انتظار برای اخذ روادید کشور مقصد چقدر است؟

مدت زمان انتظار برای تأیید و صدور روادید برای متقاضیان کشورهای مختلف و بسته به اقدام از طریق ادارات صدور روادید واقع در کشورهای گوناگون با یکدیگر متفاوت است. اما به طور متوسط برای متقاضیان ایرانی که از طریق ادارات صدور روادید داخل کشور یا کشورهای همجوار اقدام می نمایند، تأیید و صدور روادید امارات متحده عربی در حدود ۱۰ تا ۱۵ روز، روادید فرانسه بین ۱٫۵ تا ۲ ماه و روادید کانادا نیز در حدود ۲ تا ۳ ماه زمان می برد. لازم به ذکر است که زمان های فوق بر اساس تجربیات قبلی و به صورت تقریبی بوده و در شرایطی خاص ممکن است هر یک از زمان های برشمرده بیشتر و یا کمتر نیز گردند.

۹- کل زمان سفر برای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت چقدر است؟

کل زمان سفر برای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت در امارات متحده عربی ۵ شب و ۶ روز می باشد که شامل ۳ روز حضور در جلسات آموزشی و مابقی مختص بازدید از جاذبه های گردشگری دوبی و نیز فرایند رفت و برگشت از ایران به امارات متحده عربی و بازگشت می باشد. اما در مورد دوره های آموزشی کوتاه مدت در کشور فرانسه، با توجه به نوع دوره، کل زمان سفر ممکن است ۵ شب و ۶ روز، ۶ شب و ۷ روز، ۷ شب و ۸ روز و یا ۸ شب و ۹ روز به طول انجامد که به ترتیب ۲، ۳، ۴ یا ۵ روز مربوط به شرکت در جلسات آموزشی و مابقی مختص بازدید از جاذبه های گردشگری پاریس و نیز فرایند رفت و برگشت از ایران به فرانسه و بازگشت می باشد. در مورد دوره های آموزشی کوتاه مدت در کانادا نیز کل طول سفر  ۱۴ شب و ۱۵ روز خواهد بود که در طی این مدت ۱۰ روز کاری به شرکت در جلسات آموزشی اختصاص یافته و مابقی نیز در طی روزهای تعطیل (شنبه ها و یکشنبه ها) مختص بازدید از جاذبه های گردشگری تورنتو و نیز فرایند رفت و برگشت از ایران به کانادا و بازگشت می باشد.

۱۰- اگر درخواست اخذ روادید یک یا چند متقاضی پذیرفته نشود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر به هر دلیلی، درخواست اخذ روادید یک یا چند متقاضی پذیرفته نشود، چنانچه تعداد اعضای گروهی که قرار بوده است در کنار یکدیگر در دوره آموزشی مربوطه شرکت کنند، از حداقل حدنصاب مورد پذیرش اماکن آموزشی مقصد (که در شرح هر دوره آموزشی درج گردیده است) کمتر نشود، دوره آموزشی مزبور برای سایر متقاضیانی که موفق به دریافت روادید خود شده اند برگزار خواهد گردید و مبالغ پرداختی آن دسته از متقاضیانی که روادید آنها مردود شده است نیز پس از کسر مبلغ اپلیکیشن فی درخواست روادید که مستقیماً در وجه سفارت پرداخته گردیده بود، به آنها استرداد می گردد. البته این امکان نیز وجود دارد تا مجدداً برای اخذ روادید این دسته از افراد اقدام گردد تا بتوانند در دوره های بعدی حضور یابند. اما چنانچه تعداد اعضای گروهی که قرار بوده است در دوره آموزشی مربوطه شرکت کنند، از حداقل حدنصاب مورد پذیرش اماکن آموزشی مقصد کمتر شود، ممکن است آن دوره آموزشی کنسل شده و افرادی که روادید خود را اخذ نموده اند نیز در دوره بعدی شرکت نمایند.

۱۱- آیا امکان انصراف از شرکت در دوره آموزشی کوتاه مدت به هر دلیلی وجود دارد؟

به طور کلی، اگر یک متقاضی تا زمانی که شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار مؤسسه در حال انجام مراحل اخذ روادید او است و یا پس اخذ موفقیت آمیز روادید او، نسبت به حضور در دوره آموزشی خود انصراف دهد، در هر دو حالت، مبلغ ۳۰ درصد پیش پرداختی که در حین انعقاد قرارداد به مؤسسه پرداخت نموده بود، به او مسترد نخواهد شد.

۱۲- آیا متقاضی می تواند پس از اتمام دوره آموزشی، برنامه اضافی برای سفر خود تدارک ببیند؟

لطفاً توجه داشته باشید که کلیه اعضای یک گروه که باید در کنار یکدیگر در یک دوره آموزشی معین شرکت نمایند، باید همگی با یکدیگر از ایران به کشور مقصد عزیمت نموده و پس از پایان برنامه سفر که توسط مؤسسه و شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار تدارک دیده شده است، مجدداً همگی با هم به ایران باز گردند. لذا به هیچ وجهی امکان ماندن یک یا چند نفر از اعضاء گروه تحت هر عنوانی نظیر ادامه سفر در یک کشور دیگر یا حتی همان کشور مقصد و … از جانب مؤسسه پذیرفته نیست. لازم به ذکر است که مؤسسه، در هنگام تکمیل مراحل ثبت نام و دریافت ۷۰ درصد مابقی وجه قرارداد پس از اخذ موفقیت آمیز روادید متقاضی (فقط برای کشورهای کانادا و فرانسه) از متقاضی تضمینی برای بازگشت به ایران همراه با کل گروه دریافت نموده که این تضمین پس از پایان سفر و بازگشت متقاضی به ایران به وی مسترد می گردد.

۱۳- آیا برای اخذ روادید به انجام معاینه پزشکی نیاز است؟

خیر. نیازی نیست که متقاضیان اخذ روادید نسبت به انجام معاینه پزشکی و ارائه نتیجه آن اقدام نمایند.

۱۴- آیا برای اخذ روادید به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه نیاز است؟

خیر. نیازی نیست که متقاضیان اخذ روادید نسبت به اخذ و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اقدام نمایند.

۱۵- تضمینی که مؤسسه برای بازگشت متقاضیان به ایران اخذ می کند، چیست؟

برای دوره های آموزشی کوتاه مدت در کانادا و فرانسه، متقاضیان باید پس از اخذ روادید خود نسبت به واگذاری یک فقره چک بانکی تضمینی (ضمانت نامه بانکی) به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای فرانسه و ۱۵۰ میلیون تومان برای کانادا در وجه مؤسسه اقدام نمایند. برای اخذ این چک بانکی تضمینی، متقاضی باید به بانک خود مراجعه نموده و پس از مسدود نمودن این مبلغ در حساب بانکی خودش، چک مذکور را از بانک در وجه مؤسسه سفیران فروغ دانش دریافت نماید. زمانی که متقاضی پس از پایان دوره آموزشی همراه با سایر اعضای گروه به ایران بازگشت، می تواند به دفتر مؤسسه مراجعه نموده و چک بانکی تضمینی خود را باز پس بگیرد. لازم بذکر است که چنانچه متقاضی پس از اخذ روادید از ارائه این چک بانکی تضمینی به مؤسسه خودداری نماید، مؤسسه مختار است تا مستقیماً نسبت به ابطال روادید متقاضی مذکور نزد سفارت کشور مقصد اقدام نماید و به علاوه این موضوع در حکم انصراف متقاضی پس از اخذ روادید از شرکت در دوره آموزشی مربوطه تلقی گردیده و لذا مؤسسه علاوه بر کنسل نمودن برنامه سفر این متقاضی، مبلغ ۳۰ درصد پرداختی اولیه او را نیز مسترد نخواهد نمود.

۱۶- آیا یک متقاضی می تواند به همراه همسر و فرزندان خود در یک دوره آموزشی کوتاه مدت شرکت کند؟

خیر. از آن جایی که برای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت، برای متقاضیان نسبت به اخذ روادید ویزیتوری (توریستی) اقدام می شود، لذا همسفر شدن یک خانواده با هم ممکن است سبب ریفیوزی روادید متقاضی اصلی و بهم خوردن برنامه کل گروه شود. لذا، مؤسسه برای یک خانواده شامل متقاضی اصلی و همسرش با و یا بدون فرزند هیچ خدمات همزمانی را ارائه نمی نماید.

۱۷- آیا می توان درخواست اخذ روادید را با داشتن تنها بخشی از مدارک مورد نیاز ارائه کرد و متعاقباً مدارک را کامل نمود؟

خیر. درخواست اخذ روادید باید به همراه کل مدارک مورد نیاز ارائه گردد. افسر صدور روادید ممکن است تصمیم نهایی خود را بر روی همان مدارک اولیه ای که از سوی متقاضی ارسال گردیده است، اتخاذ نماید و فرصتی به متقاضی بابت ارسال کسری مدارک داده نخواهد شد.

۱۸- آیا در بین دوره های آموزشی، برنامه های آموزش از راه دور نیز وجود دارند؟

خیر. کلیه دوره های آموزشی کوتاه مدتی که توسط مؤسسه و شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری همکار برنامه ریزی گردیده و اجراء می شوند، تنها به صورت حضوری بوده و در پایان دوره های مذکور نیز به شرکت کنندگان در دوره ها در همان جا و به صورت حضوری، گواهینامه شرکت در دوره اعطاء خواهد شد.

Back to top